הבלוג של LOVELI
הדרך שלך להגשמה עצמית

מה ההבדל בין פסיכותרפיה לפסיכולוגיה

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

לא מעט אנשים תוהים מה ההבדל בין פסיכולוגיה לבין פסיכותרפיה והאם מדובר על תחומים זהים או דומים. באופן כללי, כדאי להתחיל בלציין שתחום הפסיכותרפיה איננו מוגדר ומוסדר על פי חוק ואין רגולציה בנידון ועל כן כל אדם יכול לקרוא לעצמו פסיכותרפיסט, בין אם הוא למד את התחום ובין אם הוא לא למד את התחום. פסיכולוגיה לעומת זאת הוא תחום שמעוגן בחוק ורק אדם שסיים את לימודי התחום בהתאם לכל הדרישות וקיבל את האסמכה המתאימה יכול להציג את עצמו כפסיכולוג ולהציע את שירותיו.

פסיכולוג אל מול פסיכותרפיסט

פסיכותרפיסטים הם אנשי מקצוע כגון: פסיכולוגיים חינוכיים, פסיכולוגיים קליניים, עובדים סוציאליים, יועצים חינוכיים, מטפלים רגשיים וכן מטפלים באומנות אשר עברו הכשרה ספציפית בפסיכותרפיה- טיפול בדיבור. משמעות הדבר היא שהם השלימו לימודים לתואר ראשון מסוים ולאחר מכן השלימו לימודי פסיכותרפיה או לחילופין השלימו שני תארים ואז פנו ללימודי פסיכותרפיה. פסיכולוגים הם אנשי מקצוע אשר השלימו תואר ראשון בן 3 שנים, תואר שני בן שנתיים, הכשרה מעשית בת 2 עד 4 שנים לפחות בהתאם להתמחות הספציפית שהם בחרו בה וכן עברו בהצלחה מבחן הסמכה רשמי ונרשמו בפנקס הפסיכולוגים של משרד הבריאות. בהתאם לכך הם מורשים להעניק אבחון פסיכולוגי וכן טיפולים פסיכולוגיים ולקבל מטופלים גם באופן פרטני.

למעשה, ניתן לומר שכל פסיכולוג קליני הוא גם פסיכותרפיסט, אך לא כל פסיכותרפיסט הוא גם פסיכולוג. ההבדל המרכזי בין שני אנשי המקצוע נעוץ בכך שרק פסיכולוג יכול להעניק אבחון פסיכולוגי.

במי לבחור, פסיכולוג או פסיכותרפיסט?

במרבית המקרים גם פסיכותרפיסט מוסמך אשר למד במוסד לימודים מוכר וגם פסיכולוג יוכלו להעניק טיפול מצוין, יחד עם זאת, בכדי לדעת כיצד לבצע בחירה חכמה ונכונה בין אנשי המקצוע הללו, יש להתחשב בסוגי הבעיות שמבדילות בין אנשי המקצוע השונים:

פסיכותרפיסטים ופסיכולוגים מתמחים בעבודה עם אנשים בגילאים שונים לרבות ילדים, מתבגרים ומבוגרים ועל כן יש לדייק בבחירת איש מקצוע המציע טיפול לשכבת הגיל הרלוונטית.

פסיכותרפיסטים ופסיכולוגים מתמחים במתן סוגי טיפול שונים לרבות טיפולים קוגניטיביים התנהגותיים, טיפולים פסיכו דינאמיים, טיפולים דיאלקטי התנהגותי ועוד ועל כן, חשוב לבחור באיש מקצוע המתמחים בסוג הטיפול המתאים לבעיה העומדת על הפרק.

פסיכותרפיסטים ופסיכולוגים מתמחים בטיפול בבעיות שונות להתגברות על חרדה, דיכאון, הפרעות אכילה, טיפול בהתמכרויות ועוד ועל כן יש לבחור באיש מקצוע שמבין ומכיר לעומק את הבעיה שאיתם אתם מתמודדים.

כמובן שחשוב מאוד לבדוק מהי רמת הניסיון המעשי בטיפול וכן מהו סוג הלימודים האקדמאיים שאיש המקצוע למד. בעוד שניתן להיות בטוחים כי פסיכולוג הוא איש מקצוע שלמד 5 שנים של לימודי תואר ראשון ושני, לא תמיד אפשר לדעת האם האדם שמציג את עצמו כפסיכותרפיסט אכן סיים תואר ראשון ולאחריו השלים לימודים רשמיים בפסיכותרפיה ועל כן חשוב לבדוק היטב מיהו הפסיכותרפיסט טרם בוחרים בטיפול אצלו.

לסיכום, ניתן לומר שלא פעם גם פסיכותרפיסטים יכולים להעניק מענה טיפולי ראוי הן למבוגרים והן לילדים בהתמודדות עם מצבים מורכבים שונים. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי פסיכותרפיה איננה מעוגנת בחוק ועל כן, אם החלטתם ללכת דווקא על טיפול פסיכותרפיסטי, עליכם לבדוק מול המטפל, מה הוא בדיוק למד והיכן הוא למד, האם הוא מטפל הידוע כמומלץ ומקצועי, האם הוא מתאים לסוג הטיפול הנחוץ לכם ולגיל המטופל ועוד. רק לאחר שבודקים את כל הפרמטרים הללו, ניתן לבחור בפסיכותרפיסט מתוך ידיעה כי הבחירה שלכם נעשית בצורה חכמה.

מחפשים מאמן אישי? השאירו פרטים!

מה ההבדל בין פסיכותרפיה לפסיכולוגיה

נגישות