חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כל מה שצריך לדעת על קואצ'ינג

ניווט מהיר

תחום הקואצ'ינג (אימון אישי / אימון עסקי) הפך למשמעותי ופופולארי מאוד בשנים האחרונות, עם מגוון רחב של סוגי קואצ'ינג ויישומים העוזרים לאנשים, עסקים וארגונים להתפתח ולהגשים מטרות. בין אם אתם שוקלים להיכנס לתהליך אימון בעצמכם ובין אם אתם מלאי תשוקה להפוך למאמנים מקצועיים בעצמכם, הכנו לכם מדריך תמציתי ושימושי עם כל מה שצריך לדעת על קואצ'ינג.

המהות של תהליכי קואצ'ינג / אימון

תהליכי קואצ'ינג או אימון, כמו גם ליווי של מנטורים במובנים רבים, מיועדים לאפשר לאנשים פרטיים ולקוחות עסקיים למיניהם להשיג ולממש את מלוא הפוטנציאל שלהם. אבל זו כמובן אמירה רחבה וכללית למדי, האופן בו המאמן המקצועי מסייע ללקוחותיו לממש את הפוטנציאל הזה, הוא האמנות והיופי של עולם הקואצ'ינג בכללותו.

באופן מעט ספציפי יותר, קואצ'ינג הוא סדרה של תהליכים מחשבתיים ומעשיים שבאמצעותם אדם או קבוצה משיגים את היכולת, את הזמן ואת הכלים לקבל תמונת מצב ומציאות מלאה ורחבה יותר, להשיג מודעות לגבי מיהם באמת או מה הם באמת רוצים ומחפשים, גיבוש הבנה של המטרות הנכונות,  גילוי החוזקות שלהם כאנשים, להבין מה האתגרים והאפשרויות שלהם ומכלול של כלים מעשיים להתפתחות אישית ו/או מקצועית.

בניגוד להכשרות מקצועיות שונות או מסלולי התפתחות המיושמים כמו ספר הוראות, בקואצ'ינג יש דגש משמעותי על הקניית היכולת למאומן לקחת אחריות על הכיוון אליו הוא רוצה להתקדם, להגיע לתובנות הנכונות ובהחלט גם ליישם צעדים מעשיים ליצירת שינוי אמיתי בחיים.

קואצ'ינג מיועד כאמור למימוש פוטנציאל אישי ברמה המלאה והאיכותית ביותר, כאשר בנוסף המטרות של תהליכי אימון אישי כאלו כוללות יציאה ממצבי תקיעות, הנעת תהליכי שינוי בחיים, התמודדות עם אתגרים אישיים או מקצועיים, מעבר שלבי חיים מהותיים וכדומה. האימון האישי מעניק כלים, תמיכה אישית מקיפה, ליווי מקצועי ובעיקר קרקע פורייה ליצירת השינוי שהאדם מחפש ויכול לבצע. ככזה, תהליך אימון אישי מיועד לאנשים בריאים בנפשם ברמה הכללית ואינו מיועד להחליף טיפול פסיכולוגי כמובן.

על קואצ'רים בישראל – מאמנים אישיים מקצועיים

תחום האימון האישי חדש יחסית ועדיין מתפתח למרות שהוא פופולארי מאוד וכבר נמצא איתנו שנים, כך שלא מדובר על תחום מקצועי אקדמי אלא על מקצוע הנלמד במסגרות חוץ-אקדמיות שונות. התחום הפך למוסדר ומסודר יותר בשנים האחרונות, אך הוא עדיין יחסית נטול רגולציה ופיקוח – לכן חשוב לבחור מאמן אישי בצורה מוקפדת ומותאמת אישית.

על פי רוב, מאמנים אישיים מקצועיים בישראל עברו הכשרה מתאימה וספציפית באימון אישי, לרוב בתחום התמחות מסוים (אימון מנהלים, אימון כלכלי, אימון להתפתחות אישית ותהליכי שינוי, אימון קריירה, אימון לזוגיות וכיוצא באלו). רוב המאמנים מאוגדים ורשומים תחת לשכת המאמנים בישראל, עמותת מלכ"ר המיועדת לרכז את העוסקים בתחום מבחינת מקצועית ועיונית וליצור תו תקן מחייב ומוגדר למאמנים.

תחומים בהם תהליכי קואצ'ינג עוסקים

במסגרת כל מה שצריך לדעת על קואצ'ינג / אימון אישי, נסקור כמה מהתחומים הספציפיים בהם עוסקים בתהליכי אימון אלו:

  • פתיחת האפשרות לחקר וגילוי צרכים, גורמי מוטיבציה, תשוקות, מיומנויות וקווי מחשבה מעכבים או מצמיחים.
  • שימוש בטכניקות של שאלות ע"י המאמן כדי לעודד מהלכים מחשבתיים חדשים ופורצי גבולות אצלך המאומן.
  • סיוע ללקוח המאומן בקביעת מטרות ראויות ורלוונטיות, הגדרתן ותחילת בניית מפת דרכים אופרטיבית להגעה לאותן מטרות.
  • יישום יצירתי ומותאם אישית של תהליכים וטכניקות לעידוד יצירת שינוי מעשי אמיתי בחיים.
  • עידוד מציאות של מחויבות לפעולה, להתפתחות ולשינוי – המובילים לצמיחה אישית ברת קיימא.
  • תמיכה, אוזן קשבת, הנחייה בכיוון הנכון, שיפור המודעות העצמית של הלקוח, שינוי קווי מחשבה מעכבים.
  • התמקדות מעשית ומחשבתית בתחום הספציפי שעבורו האימון מיועד או שבו במאמן מתמחה – כדי למקסם תוצאות ויישם בפועל של הדברים הנלמדים ונרכשים במהלך הקואצ'ינג.

זה בעצם עולם הקואצ'ינג על קצה המזלג, כאשר באמת שמדובר על עולם ומלואו של תוכן, כלים ותהליכים משני מציאות שבאמת מייצרים שינוי אצל כל כך הרבה אנשים בישראל ובעולם. זיכרו שכניסה לתהליך אימון אישי מעיד דווקא על חוזק ועל רצון אמיתי לשינוי ולא על חולשה או בעיה בלתי הפיכה!

אהבתם את המדריך? מוזמנים לשתף..

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

פוסטים נוספים

על הגשמה עצמית, מימוש פונטציאל ועוד ←

נגישות