חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

תרגול מדיטציה להרגעת החרדה

ניווט מהיר

חרדות הן כנראה התופעה המוכרת ביותר במאה ה-21 והן הולכות ומתגברות ככל שהסטרס עולה ואנשים מתקשים למצוא מענה גם אצל גורמים מקצועיים. אולי הסיבה לכך היא שיש לנו בכל זאת אפשרות לנסות לפתור לפחות חלק מהחרדות לבד, על ידי תרגול טכניקות שעוזרות לנו לשלוט בהן, כמו מדיטציה, שתוסבר להלן.

איך ניתן לטפל בחרדה?

כאמור, חרדה הופכת להיות נפוצה יותר והיא תוקפת גם אנשים נורמטיביים ששולטים במציאות חייהם ויכולים להתמודד עם אתגרים. אלא שלפעמים כנראה שיש נקודות שבירה פה ושם, שמאותתות שכדאי להאט את הקצב ולמצוא שיטות שונות על מנת להכניס יותר רגיעה ושליטה בחיינו. לחרדות יש דרגות שונות של חומרה והקשות שבהן מטופלות על ידי אנשי רפואה ומקצועות הטיפול, בזמן שאחרות יכולות למצוא מענה מצוין בתחום הטיפולים הקוגניטיביים ההתנהגותיים. אחד היתרונות של טיפול כזה הוא הכלים שמקבלים על מנת לשלוט במחשבות שמכוונות את התגובה הרגשית שלנו למצבים שונים, כמו חרדה. חרדה היא למעשה תגובה שלנו למציאות שאנחנו תופסים כמאיימת וכשאנחנו מפחיתים את האיום במחשבה ומגבירים את ששליטה בדימויים שלנו, אנחנו יכולים גם להתגבר על רמת החרדה עד כדי הפחתה שלה למינימום. זה בדיוק מה שאפשר לעשות במדיטציה.

מהי מדיטציה?

יש כמה תפיסות למונח מדיטציה, אבל כולן מתייחסות ליכולת שלנו להתרכז במה שאנחנו בוחרים להתרכז בו ולצמצם את הרעשים מבחוץ. בדרך כלל, מדיטציה היא שיטה למיקוד תשומת הלב בעצמנו פנימה, תוך כדי הגברת המודעות לכך שביכולתנו לצמצם את הזליגה של מחשבות אחרות למוחנו ושליטה בהן עד כדי יצירת שקט מוחלט. כשאנחנו נמצאים במצב חרדה זה אומר להתרכז ולמצוא מקום שקט יותר בתוכנו שאנחנו יכולים "להתיישב" בו ולהתחיל לכוון את עצמנו לצאת מהחרדה למקום שליו ושקט יותר, תוך כדי העצמה עצמית. הרי רק אנחנו למעשה יכולים לשלוט בחרדה וזה מה שעושים בכל שיטה של מדיטציה.

איזה סוגי של מדיטציות לחרדות אפשר לעשות?

המדיטציה המקובלת ביותר לחרדות היא דמיון מודרך, ויש גם מדיטציה שבה אתם לומדים להתרכז ולהירגע במקום בטוח ומוגן שמוכר לכם אישית או כזה שהייתם רוצים להיות בו, כמו חוף הים מילדותכם, בקתה שקטה ביער או אפילו פינת העבודה שלכם בבית. בדמיון מודרך אפשר לדמיין את החרדה כמעין חיה או דמות מאיימת שאתם יכולים להיאבק בה כגיבורי על, לגמד אותה בדמיונכם, לראות איפה אתם יכולים למעשה לנצח אותה ולהקטין אותה עד שתיעלם או שתדהה לחלוטין ואתם תשתחררו מהאחיזה שלה. כל שיטה כזאת היא טובה למיגור החרדה והיא תלויה אך ורק בעולם הדימויים שלכם ובמה שמדבר אליכם. בכל פעם שמגיעה סערת החרדה תרגלו מדיטציה כדי לחזק גם את הביטחון העצמי שלכם שאתם אכן יכולים לעמוד בכך.

אילו טיפים יש לביצוע מדיטציה לחרדות?

חשוב למצוא מקום שקט, אבל אם החרדה תופסת אתכם במקום שיש בו אנשים נוספים, מצאו פינה או נסו לנתק את עצמכם מההמולה. פשוט הרשו לעצמכם להתרכז רק בכם לכמה דקות. נשמו עמוק כדי לשפר את זרימת החמצן למוח, ושלטו בנשימה שלכם. זכרו שאתם יכולים להתמודד עם האיום משום שהוא בעצם תוצר של המחשבה שלכם. מצאו את המקום השקט והפרטי שלכם בתוככם והתכנסו אליו כדי לדבר בו לעצמכם מבפנים באותו קול בוטח ורגוע שבו אתם מדברים למי שאתם מנסים להרגיע ולחזק, עד שתצליחו להתגבר על התקף החרדה ולראות כיצד חולפת הסערה.

אהבתם את המדריך? מוזמנים לשתף..

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

פוסטים נוספים

על הגשמה עצמית, מימוש פונטציאל ועוד ←

נגישות