חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הכוח של חשיבה חיובית

ניווט מהיר

חשיבה חיובית היא מונח שתפס תאוצה לפני שנים רבות כחלק מהתפתחות הפסיכותרפיה לצד הפסיכולוגיה, כאשר גישות מעשיות שמטפחות תיקון התנהגותי החלו לעזור לאנשים יותר מטיפול פסיכולוגי מסורתי. היום, משתמשים בזה כבסיס לשיטות תיקון ואימון רבות שיכולות לעזור לאנשים לא רק בשינוי הגישה הכללית לחיים כדי להשיג יותר ולתקן משגים אישיים, אלא גם כדי להשתלט על שטחים מוזנחים מסוימים בחייהם וכדי להניע אותם לפעולה לעבר יעדים ברורים ומוגדרים.

מהי חשיבה חיובית וכיצד היא מתבטאת בחיינו? 

חשיבה חיובית היא מנטליות מעודדת ומדרבנת עשייה שמקדמת אותנו ומגשימה את מטרותינו. היא נמצאת בבסיס גישה מעצימה שאנחנו נוקטים כדי שנוכל לקדם את עצמנו ולשלוט בחיינו על מנת לחיות אותם בצורה הטובה ביותר. המונח עצמו יכול לשמש גם לצורך הסבר למצבים שונים בחיים שאינם מתנהלים כראוי בשל הכשלה עצמית שנוצרת כתוצאה מחשיבה שלילית שמעכבת אותנו בפרקטיקה. כך שאם חשיבה שלילית היא אמונה שמגבילה עשייה ונבואה שמגשימה את עצמה, הרי שכולה של חשיבה חיובית הוא הפוך – להניע אותנו לתיקון ולהגשמה של יעדים וגם להמריץ אותנו לעשות למען עצמנו ואחרים את הטוב ביותר שנוכל לעשות. היא האופטימיות בהתגלמותה וכך אפשר בעזרתה להשיג הרבה יותר בחיים.

איך אפשר לפתח חשיבה חיובית ולהפוך לאנשים אופטימיים יותר? 

חשיבה חיובית אפשר לפתח על ידי טיפול במרכיביה הרלוונטיים לנו, לפי אורח חיינו והעולם שבו אנחנו חיים. אצל כל אחד חשיבה חיובית מתבטאת במקומות אחרים לפעמים ולכן צריך לזהות זאת כדי להבין מה עושה אותנו חיוביים יותר ביחס לעצמנו ולחיים שלנו. אפשר לבצע תרגילים שונים שמטפלים בשטחים ובהיבטים של חיינו ושל האישיות שלנו שאנחנו יודעם שזקוקים לחיזוק ולשיפור, כמו תחושת הכוח שלנו, השליטה העצמית, יכולת הבחירה שלנו, הגדרת יעדים וחתירה אליהם בעקביות ובהתמדה, תיקון מערכות יחסים ושיפור הבריאות שלנו משום שמערכת החיסון של כולנו מתחזקת הודות להשפעה של החשיבה שלנו גם על עמידותה ויכולתה להילחם בגורמי סיכון.

מאילו בעיות יסבלו אלו שלא נוקטים חשיבה חיובית?

מי שמוותר על חשיבה חיובית עלול להרגיש זאת בכל תחום בחייו שדורש עשייה. כמו כן, יש לזה השפעה מידית על הבריאות שלנו ועל התשוקה שלנו לחיי ולביצוע תכניות שונות. אנשים לא אופטימיים נמנעים לא פעם מתכנון תכניות בדיוק בגלל היעדר רצון לחיות מתוך תשוקה וסקרנות משום שתוצאה אינה משביעה את רצונם. הם חסרי אחיזה בחיים משום שהם איבדו את היכולת לראות מה טוב בחיים אלה ומה אפשר לעשות כדי להוסיף הנאה ויופי לחייהם. חוסר אופטימיות גם מוביל לכך שלא יעזו להגשים חלומות ובכך יבלו את חייהם בתחושת החמצה וחוסר מיצוי הפוטנציאל האישי שלהם. לא פעם, הם גם אינם מרוויחים את הכסף שיכלו להרוויח אילו היו מעזים לשנות את נקודת מבטם ולאמץ גישה חיובית יותר לחיים ולעצמם. זה ברור גם שחוסר אופטימיות נובע משליך גם על איכות מערכות היחסים שלהם משום שלא יעזו לשאוף ליותר. לכן, לרובם האנשים שמקיפים אותם גם משקפים להם את הפסימיות שאי אפשר באמת ליהנות ממערכות יחסים מהנות ואוהבות.

אהבתם את המדריך? מוזמנים לשתף..

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

פוסטים נוספים

על הגשמה עצמית, מימוש פונטציאל ועוד ←

נגישות