הבלוג של LOVELI
הדרך שלך להגשמה עצמית

כל מה שצריך לדעת על שיטת סאטיה

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

שיטת סאטיה היא שיטה אשר פותחה על ידי נטאלי בן דוד אלנתן. מדובר למעשה על דרך חיים וכן שיטת עבודה אינטגרטיבית והוליסטית שמאמינה ברוח האנושית ובגדלות שלה. בהתאם לעקרונות השיטה, שני המקורות העיקריים לסבל נובעים משתי אמירות או אמונות פנימיות והן: הראשונה: היחסים עם המציאות, כאשר אדם מסתכל על משהו שכבר קרה ועדיין מתווכח עם המציאות או אומר לעצמו שזה לא צריך להיות ככה, הרי שהוא חווה חוויה עמוקה של פער. במציאות אין פער. תפיסת הפער היא המקור של הסבל. האמירה השנייה היא: כאשר יהיה לי משהו ספציפי שאני רוצה, אהיה מאושר ויהיה לי שקט. מדובר על ניסיון אינסופי של האדם לשנות את מציאות החיים שלו דרך שינוי חיצוני בתחומי החיים כתנאי לשקט פנימי, שלווה או אושר. גם כאן החוויה היא של פער והיא מהווה את המקור לסבל אשר בא לידי ביטוי הן בתחושות של האדם והן בנשימה שלו.

מה עושים בעבודה בשיטה הסאטית?

העבודה הסאטית היא התפתחות של היכולת לייתר פתרונות חיצוניים , לפתח מודעות קשובה ולהשיג שקט ושחרור דרך התבוננות בתחושות של גוף האדם, בנשימה שלו ובשפה שבה הוא משתמש. מדובר על אפשרות להתעורר, להיחשף ולהיות שקט יותר וכן לנקות את הנפש. למעשה, בשיטת סאטיה  עוקפים מנגנונים וחושפים אותם, מגלים ומפרקים וכן מגלים ובוחרים. השיטה שואבת את המקורות שלה מכמה גופי ידע מרכזיים:

  • אונטולוגיה שהיא חקר ההוויה ותורת היש. מי שאנו בהתייחסות לחיים שלנו, נוכחות למה שקיים במציאות בקיום ובהוויה והחיבור למה שנוכח ברגע זה.
  • אתיקה, אחראיות ומשמעות כלפי האחר בהתאם לכתביו של הפילוסוף עמנואל לוינס
  • היות האדם חופשי בהתאם לכתבים וההרצאות של ג’ידו קרישנמורטי
  • פיתוח החמלה על פי הבודהיזם הטיבטי
  • חקר השפה, מדע הבלשנות והפרשנות וכן השפה כראי צלול של התודעה

מהן אבני היסוד של השיטת סאטיה?

אבני היסוד של השיטה הם:

  • נשימה שמהווה את מקור החיים והמתווכת הבלעדית בין העולם הפנימי של האדם לבין העולם החיצוני שלו. האחראיות הבסיסית לנשימה היא האחראיות לחיים ועל כן נשימה מהווה מיומנות שחשוב מאוד לפתח
  • הוויה אשר מצויה בבסיס החוויה של החיים בדרך שבה כל אדם נוכח בחיים שלו
  • נוכחות ושהייה
  • היכולת של כל אדם להיות הן עם עצמו והן עם האחר
  • הקשבה אשר מהווה את המיומנות החשובה ביותר עלי אדמות. ההקשבה מצויה בגוף ולא רק באוזניים. מדובר על נוכחות גופנית שלמה שיכולה ליצור מרחב מרפא.

שיטת סאטיה מתבססת על ההנחה שחווית החיים היא בראש ובראשונה חוויה רגשית ותחושתית וכן היא מתבססת על ההנחה כי הכל מתקיים או מתהווה בשפה. מעבר לכך השיטה מתבססת על התבוננות, הכרות, חשיבה חיובית התעוררות ושחרור. עבודה מבפנים החוצה. יש צורך להשתחרר מהתניות שונות בכדי להיות אדם חופשי.

כיצד מתרגלים שיטת סאטיה?

 

בשיטת סאטיה מתבססים בעיקר על שיחות. התהליך הטיפולי באמצעות שיטה זאת לרוב יכלול 40 פגישות לאורך שנה שלמה. יחד עם זאת מדובר על אורך טיפול אינדיבידואלי וישנם אנשים אשר עוברים פחות מפגשים ולעומתם אנשים שיעברו גם הרבה יותר מפגשים. מאמנת השיטה מלמדת כיצד לחוש, לתת שם לתחושות ולהבין מה כל אחת מהן אומרת, תוך כדי הענקת תשומת לב מיוחדת לשפה שבה היא משתמשת. מדובר על שיטה יעילה מאוד שיכולה לסייע לכל אדם שניסה בעבר שיטות טיפול אחרות אך הן לא צלחו. מדובר על שיטת טיפול שיכולה לסייע לאדם להשתחרר ממגוון תחושות ומחשבות מגבילות ולהרגיש שהוא חי חיים משוחררים וטובים.

מחפשים מאמן אישי? השאירו פרטים!

נגישות